Cinekid 2019 Delegates List

 

Filter by dates:
The Netherlands Rob Duyser
Acquisitions Sales TV Germany Stefanie Hofferbert Global Screen GmbH Senior Sales Manager Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Acquisitions Animation Live-Action Film Canada Xiaojuan Zhou Attraction Distribution President Friday, October 11th 2019 Friday, October 25th 2019
Acquisitions Animation Film TV Czech Republic Petr Farkaš Czech Television Buyer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Acquisitions Animation Finland Vicky Schroderus YLE Finnish Broadcasting Company Acquisitions Executive Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Acquisitions Live-Action Germany Susanne Freese Studio Hamburg Enterprises GmbH Senior Manager Programme Acquisitions Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Acquisitions Animation Live-Action Film Germany Maren Maier Sola Media GmbH Delivery and Acquisition Manager Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Acquisitions Germany Claudia Schmitt Beta Film GmbH VP Acquisition & Sales Tuesday, October 22nd 2019 Sunday, October 27th 2019
Agency Live-Action Animation Documentary Media Literacy Film TV Digital Arts Education Belgium Charlie Dewulf MACKY Flanders CEO Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Agency Animation Documentary Live-Action Media Literacy Film TV Digital Arts Education France Leith Benkhedda Diego Grandry & Leïth Benkhedda CEO Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Agency Live-Action Sweden Per Eriksson Swedish Federation of Film Societies General Secretary Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Agency Digital Arts The Netherlands Joris Oers Studio Krom Designer / Developer
Agency Digital Arts The Netherlands Cas Slaats Studio Krom Co-founder
Agency Live-Action Animation Digital Arts United Kingdom Joel Silverman Kids Know Best CEO / Founder Wednesday, October 23rd 2019 Friday, October 25th 2019
Broadcaster Distribution Animation TV Spain Judit Foz Povill Dea Planeta TV Sales Manager Sunday, October 20th 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Broadcaster TV Belgium Nadine Bernard VRT - Ketnet Junior Content Manager Ketnet Wednesday, October 23rd 2019 Friday, October 25th 2019
Broadcaster Animation Live-Action Film TV Digital Arts Education Belgium Viki van Iseghem VRT - Ketnet Content Manager Ketnet Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Broadcaster Documentary TV Education France Sabine Brantus-Lauffer ARTE G.E.I.E. Commissioning editor Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Broadcaster Live-Action Film TV Germany Holger Hermesmeyer Norddeutscher Rundfunk (NDR) Comissioning Editor Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Broadcaster Animation Documentary Live-Action Film TV Education Germany Ulrike Lehmann Viacom International Media Networks GSA Commissioning editor GSA Tuesday, October 22nd 2019 Saturday, October 26th 2019
Broadcaster Live-Action Norway Kåre Snipsøyr NRK Super Acquisitions Executive Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Broadcaster Animation Live-Action TV Education Portugal Andrea Basilio RTP Head of Children and Youth Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Broadcaster Animation Russia Nadezda Kryazheva CTC Kids Head of Marketing and PR Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Broadcaster The Netherlands Stephanie Beer NTR Production coordinator - youth
Broadcaster Live-Action Animation Film Education The Netherlands Sandra Beerends NTR Creative Producer Saturday, October 19th 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Broadcaster Documentary The Netherlands Michiel Brongers KRO-NCRV Editor Youth Documentaries Wednesday, October 16th 2019 Friday, October 25th 2019
Broadcaster Live-Action Animation Documentary Media Literacy TV Education The Netherlands Hedda Bruessing NTR Head of Media Business Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Broadcaster Documentary The Netherlands Astrid Bussink VPRO Eindredacteur / Head of Youth Monday, October 21st 2019 Sunday, October 27th 2019
Broadcaster Documentary Live-Action TV The Netherlands Nicole Dirksen AVROTROS Editor-in-chief Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Broadcaster The Netherlands Anneke Dorsman NTR Deputy editor-in-chief
Broadcaster TV The Netherlands Robert Fortuijn NPO Zapp Channel Manager Friday, October 18th 2019 Friday, October 25th 2019
Broadcaster Animation Live-Action TV Education The Netherlands Jean-Loeck Kollenburg NPO Zapp Programme Buyer Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Broadcaster Live-Action Film The Netherlands Els Kuiper NPO Zapp Senior Executive Acquisitions Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Broadcaster The Netherlands Juliëtte Paridon NTR Editor in Chief
Broadcaster Live-Action The Netherlands Gerdie Snellers KRO-NCRV Editor in chief - Kindertijd Monday, October 14th 2019 Saturday, October 26th 2019
Broadcaster Animation Live-Action Film TV The Netherlands Matthijs van der Veer NTR Story Editor
Broadcaster Live-Action Film TV The Netherlands Marieke van Oostrum Viacom International Media Networks Sr. Manager Productions and Development Nickelodeon BLX Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Broadcaster The Netherlands Loes Wormmeester NTR Commissioning Editor Youth Department
Broadcaster United Kingdom Catherine McAllister BBC Safeguarding and Child Protection BBC Children Monday, October 21st 2019 Sunday, October 27th 2019
Consultancy Production Documentary Belgium Eleni Chandrinou Eleni Chandrinou - Cigale Films & more Producer Wednesday, October 23rd 2019 Friday, October 25th 2019
Consultancy TV Australia Barbara Uecker Kinda Media Founder Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Consultancy Live-Action Animation Documentary Film TV Education Croatia Kresimir Zubcic HRT / Croatian Television Editor Tuesday, October 22nd 2019 Saturday, October 26th 2019
Consultancy Film France Jacques Akchoti Jacques Akchoti - Script Consultant Owner Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Consultancy Animation Film TV Education France Justine Bannister Just B Creative Facilitator Monday, October 21st 2019 Sunday, October 27th 2019
Consultancy Animation Documentary Live-Action TV Education France Chrystel Poncet MaGic C Owner / In a Mission for Bayard Group (Broadcaster) Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Consultancy Film The Netherlands Daan Gielis Preptalk Screenwriter Thursday, October 17th 2019 Tuesday, October 22nd 2019
Consultancy Documentary Media Literacy Film TV Digital Arts The Netherlands Sannette Naeyé Sannette Naeyé Consultancy&Production Independant Consultant and Producer Wednesday, October 16th 2019 Friday, October 25th 2019
Consultancy Film The Netherlands Esther Schmidt Esther Schmidt Marketing consultant & (industry) event organizer Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Consultancy Animation Live-Action Film TV The Netherlands Linda Snoep BosBros Advisor/Consultant Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Consultancy The Netherlands Bas van der Ree Netherlands Film Fund Netherlands Film Commissioner
Consultancy The Netherlands Esther van Driesum INSIDE OUT Development Consultant
Consultancy The Netherlands Guido Van Nispen Vannispen Management Owner
Consultancy Animation Documentary Live-Action Film TV United Kingdom Viola Gabrielli Viola Gabrielli Children's Film Consultant Sunday, October 20th 2019 Thursday, October 24th 2019
Consultancy Media Literacy TV Digital Arts Education United States David Kleeman Dubit Limited SVP of Global Trends Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Directing Production Live-Action Film TV Germany Marcel Lenz ostlicht filmproduktion GmbH Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Directing Animation Belgium Steven Beul Beast Animation Director Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Directing Animation Documentary Live-Action Film TV Belgium Sander Brants De Mensen Director Monday, October 21st 2019 Sunday, October 27th 2019
Directing Live-Action Belgium Kato De Boeck Kato De Boeck Director, screenwriter Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Directing Live-Action Film TV Belgium Boris Kuijpers Hamlet Director & Screenwriter Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Directing Film Belgium Frederike Migom 2nd to the right Writer/Director/Producer/Actor Wednesday, October 16th 2019 Thursday, October 17th 2019
Directing Belgium Dorothée van den Berghe Dorothée van den Berghe - director Director Sunday, October 20th 2019 Tuesday, October 29th 2019
Directing Animation Digital Arts Canada Paloma Dawkins National Film Board of Canada Animator Monday, October 21st 2019 Saturday, October 26th 2019
Directing Film Croatia Marina Andree Škop Studio dim Director of 'My Grandpa is an Alien' Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Directing Documentary Film Croatia Nika Šaravanja Playtime Films Director of 'Jump Out' Thursday, October 17th 2019 Friday, October 25th 2019
Directing Media Literacy Film TV Education Croatia Dražen Žarković Studio dim Director of 'My Gradpa is an Alien' Wednesday, October 23rd 2019 Friday, October 25th 2019
Directing Animation Czech Republic Barbora Valecka Nutprodukce Director Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Directing Film Denmark Poul Berg Toolbox Film Directing Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Directing Animation Documentary Film TV Finland Veronica Lassenius Pikkukala Oy Creative Director Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Directing Animation Iran Lida Fazli Documentary and Experimental Film Center Director
Directing Animation TV Digital Arts Education Luxembourg Jacopo Armani Doghouse Films Director Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Directing Documentary Norway Line Hatland Medieoperatørene Director Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Directing Live-Action Film Norway Fanny Ovesen The Norwegian Film School Director Wednesday, October 23rd 2019 Sunday, October 27th 2019
Directing Animation Media Literacy Film Education Papua New Guinea Katherine Winfrey Studio Epictus Director Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Directing Film Slovenia Slobodan Maksimović Senca Studio Director Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Directing Live-Action Film TV Sweden Gustaf Åkerblom StellaNova Film Writer / Director of 'Be Careful What You Wish For' Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Directing Live-Action Sweden Anders Hazelius New Stories AB, Production Director / Screenwriter Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Directing Animation Switzerland Barbara Brunner Brunner&Meyer Co-Owner of Brunner&Meyer Animation Studio Sunday, October 20th 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Directing The Netherlands Martijn Blekendaal Martijn Blekendaal - writer and director Director
Directing Education The Netherlands Melanie Bonajo Melanie Bonajo Director Thursday, October 24th 2019 Sunday, October 27th 2019
Directing Film The Netherlands Barbara Bredero Moving Movies Director/Creative producer Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Directing Animation The Netherlands Simon Buijs BOBBYPOLA ArtDirector Monday, October 21st 2019 Tuesday, October 22nd 2019
Directing Live-Action Animation Film TV The Netherlands Sander Burger Volya Films Director of 'Totem' Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Directing Documentary The Netherlands Anne Campenhout Studio RAEM Director Tuesday, October 15th 2019 Friday, October 25th 2019
Directing The Netherlands Nienke Deutz Nienke Deutz Filmmaker
Directing Film TV The Netherlands Kim Faber Kim Faber Director Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Directing Live-Action Animation Documentary Media Literacy Film TV Digital Arts Education The Netherlands Diego Grandry Diego Grandry & Leïth Benkhedda ceo
Directing Documentary The Netherlands Iris Grob Iris Grob - director Director Wednesday, October 23rd 2019 Sunday, October 27th 2019
Directing Animation Film TV Digital Arts The Netherlands Merel Hamers Merel Hamers Owner Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Directing Media Literacy Film Digital Arts Education The Netherlands Roos Jagt Double O Roos Owner Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Directing Documentary Media Literacy Film TV Education The Netherlands Mirjam Marks underdocs4UP!stories Documentarymaker/programmer Wednesday, October 16th 2019 Saturday, October 26th 2019
Directing The Netherlands Nima Mohaghegh Nima Mohaghegh Screenwriter and director
Directing Documentary Film TV Education The Netherlands Cassandra Offenberg Cassandra Offenberg - Director Director Wednesday, October 16th 2019 Sunday, October 27th 2019
Directing Documentary Film TV The Netherlands Soraya Pol Mevrouw Pol Director, Researcher & (Impact) Producer Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Directing Film TV The Netherlands Albert Jan Rees Nuts and Bolts Film Company Director of 'The Most Annoying Island' Saturday, October 19th 2019 Sunday, October 27th 2019
Directing Film TV The Netherlands Margien Rogaar Margien Rogaar Director Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Directing The Netherlands Johan Timmers Johan Timmers Director
Directing Animation Film The Netherlands Erik Vos Erik Vos Director Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Directing Documentary The Netherlands René Zundert René van Zundert - Film director Owner
Distribution Other Animation Live-Action Film TV Belgium Annemie Degryse Lumière group /lunanime Co-owner /producer Sunday, October 20th 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Distribution Animation Documentary Live-Action Film Education Belgium Greet Stevens MOOOV Head of programmation - children/schools Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Distribution Animation Documentary Live-Action Media Literacy Film Digital Arts Education Belgium Bregt Van Wijnendaele JEF Film Distributor Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Distribution Animation Live-Action TV France Jéromine Ader Superights Sales manager
Distribution Animation Live-Action Film France Emmanuelle Chevalier Les Films du Préau CEO/Buyer Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Distribution Animation Education France Doris Gruel Little KMBO Young audience manager Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Distribution Live-Action Germany Alexandre Dupont-Geisselmann Farbfilm Verleih General Manager Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Distribution Animation Documentary Live-Action Film Education Germany Katya Janho Kinderkinobüro/JugendKulturService Project Manager Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Distribution Live-Action Germany Gerhard Klein Der Filmverleih GmbH Director Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Distribution Animation Live-Action Film Education Poland Mateusz Możdżeń New Horizons Association Head of Distribution Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Distribution Animation Live-Action Media Literacy Film Education Spain Alfred Sesma Siuraneta Pack Magic Sales & Acquisitions Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Distribution Animation Spain Africa vazquez Rubi Planeta Junior International Media Sales Director Sunday, October 20th 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Distribution The Netherlands Bea Appels Twin Film Film Distributor
Distribution Live-Action The Netherlands Jos Bonouvrie In The Air Sales Director Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Distribution Film The Netherlands Edith Heijde EYE Filmmuseum Short and Experimental film distributor Monday, October 21st 2019 Sunday, October 27th 2019
Distribution The Netherlands Dick Jonge Twin Film Film Distributor
Distribution TV The Netherlands Margaret Stanneveld Dutch CORE Media Manager Sales Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Distribution Film The Netherlands Fokko Vonk Just4Kids Managing Director
Distribution Live-Action Film The Netherlands Hidde Vries Kapitein Media Owner Thursday, October 24th 2019 Sunday, October 27th 2019
Distribution Animation Ukraine Mariia Zhuk Unimage Group Senior Project Manager Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Distribution Documentary Film TV United States Sam Eigen Shoreline Entertainment CEO Saturday, October 19th 2019 Tuesday, October 22nd 2019
Festival/Market Production TV The Netherlands Errol Nayci The Storytellers Film & TV Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Digital Arts Belgium Laura De Bruyn JEF New media & production Sunday, October 20th 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Festival/Market Film Belgium Karo Guetens JEF Programmer JEF festival Sunday, October 20th 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Festival/Market Film Belgium Iris Verhoeven JEF Director Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Film Canada Pascal Boutroy Freeze Frame International Festival of Films for Kids of All Ages Executive Producer and Artistic Director Monday, October 21st 2019 Sunday, October 27th 2019
Festival/Market Animation Croatia Dalibor Jakus Animafest Zagreb Head of PR Tuesday, October 22nd 2019 Saturday, October 26th 2019
Festival/Market Film Finland Mia Vainikainen Espoo Cine International Film Festival Executive Director Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Festival/Market Live-Action Animation Documentary Film Germany Julia Fleißig LUCAS – International Festival for Young Film Lovers Festival Director Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Animation Documentary Live-Action Film Germany Nora Gerwig Berlinale - Berlin International Film Festival Programme Coordination Generation Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Festival/Market Film Germany Nicola Jones Deutsche Kindermedien Stiftung Goldener Spatz CEO/Festival Director Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Animation Documentary Live-Action Media Literacy Film TV Digital Arts Education Germany Katrin Miller Kinderfilmfest München, Kinderfilmfest Head of / Programmer Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Film Germany Lisa Rölleke Dortmund | Cologne International Women's Film Festival film education programme Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Festival/Market Film Education Greece Elise Jalladeau Thessaloniki International Film Festival General Director Wednesday, October 23rd 2019 Thursday, October 24th 2019
Festival/Market Film Greece Pantelis Panteloglou Olympia International Film Festival for Children and Young People Dep. Artistic Director Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Festival/Market Animation Documentary Live-Action Media Literacy Film Digital Arts Education Hong Kong Justine Leung Leisure and Cultural Services Department Manager, Cultural Services Sunday, October 20th 2019 Saturday, October 26th 2019
Festival/Market Animation Documentary Live-Action Media Literacy Film Education India Jitendra Mishra Smile Foundation Festival Director Wednesday, October 23rd 2019 Saturday, October 26th 2019
Festival/Market Live-Action Animation Media Literacy Film TV Digital Arts Education Iran Raed Faridzadeh Farabi Cinema Foundation Head of International Affairs
Festival/Market Animation Live-Action Media Literacy Film Digital Arts Education Iran Hamed Soleimanzadeh International Film Festival for Children and Youth Programmer for International Film Festival for Children and Youth (ICFF) in Iran Sunday, October 20th 2019 Saturday, October 26th 2019
Festival/Market Film Education Israel Michal Matus Cinematheque Tel Aviv Festival Director/Head of Education Department Friday, October 18th 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Film Education Italy Angela Mastrolonardo Associazione Culturale Gli Anni in Tasca Director Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Film Education Italy Francesco Pellegrini Association "Gli Anni in Tasca. Il Cinema e i Ragazzi" Communication and film selection Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Animation Documentary Live-Action Media Literacy Norway Astrid Aure Verdens Beste Festival Director Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Film Norway Stina Ask Mikkelsen Kristiansand International Children’s Film Festival Head of Programme Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Animation Film Digital Arts Education Norway Karoline Rise Nøstdal Kristiansand International Children's Film Festival Board member Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Animation Documentary Live-Action Film Education Norway Ingrid Stensen Tromsø International Film Festival Project Coordinator Children and Youth Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Film Education Poland Anna Derwich-Kołodziej New Horizons Association producer of The Kids Kino International Film Festival Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Festival/Market Media Literacy Poland Agnieszka Drzewiecka-Protić Cinemania Fundation Producer Sunday, October 20th 2019 Saturday, October 26th 2019
Festival/Market Media Literacy Poland Julia Korzeb Fundacja Cinemania Audience Development Sunday, October 20th 2019 Saturday, October 26th 2019
Festival/Market Film Education Poland Sonia Pape Fundacja Cinemania Social media manager Sunday, October 20th 2019 Saturday, October 26th 2019
Festival/Market Live-Action Animation Documentary Film Education Poland Agnieszka Sinicka New Horizons Association programmer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Festival/Market Film Poland Anna Stadnik Kino w Trampkach Artistic Director Sunday, October 20th 2019 Saturday, October 26th 2019
Festival/Market Live-Action Media Literacy Film Sweden Julia Jarl Buff Festival Festival Director Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Festival/Market Animation Documentary Live-Action Film TV Digital Arts Sweden Maritte Sørensen The Financing Forum for Kid Content Line Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Animation Documentary Film The Netherlands Bero Beyer International Film Festival Rotterdam Festival Director Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Film The Netherlands Fay Breeman International Film Festival Rotterdam Manager Hubert Bals Fund Thursday, October 24th 2019 Thursday, October 24th 2019
Festival/Market Animation Documentary Media Literacy Film Digital Arts Education The Netherlands Jenny Canters International Film Festival Rotterdam Manager Press & PR Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Live-Action Animation Documentary Media Literacy Film TV Digital Arts Education The Netherlands Merel Gilsing Studio Zorro Owner Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Film The Netherlands Teun Laake Go Short - International Short Film Festival Nijmegen Programmer Thursday, October 24th 2019 Saturday, October 26th 2019
Festival/Market Film The Netherlands Laura Lange International Documentary Film Festival Amsterdam
Festival/Market The Netherlands Rianne Poodt Netherlands Film Festival Head of Professionals
Festival/Market The Netherlands Kirsten Ruber Go Short - International Short Film Festival Nijmegen Director / Programmer
Festival/Market Documentary Media Literacy Education The Netherlands Meike Statema International Documentary Film Festival Amsterdam Head of Education Friday, October 18th 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Film The Netherlands Marit van den Elshout International Film Festival Rotterdam Head of IFFR PRO Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Film The Netherlands Marjan van der Haar International Film Festival Rotterdam Managing Director Monday, October 14th 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Festival/Market Film The Netherlands Inke Van Loocke International Film Festival Rotterdam Manager CineMart & Rotterdam Lab Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Animation United Kingdom Sam Groves Flatpack Projects Programmer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Animation Documentary Live-Action Media Literacy Film TV Digital Arts Education United Kingdom Kathy Loizou The Children's Media Conference Director
Festival/Market Animation United Kingdom Jacqui Wells The Children's Media Conference Deputy Director Wednesday, October 23rd 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Animation Documentary Live-Action Media Literacy Film Education United States Eric Bilodeau Providence Children's Film Festival Artistic Director Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Film United States Mabel Gan Big Eyes, Big Minds - Singapore International Children's Film Festival Founding Director Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Festival/Market Animation Documentary Live-Action Film Digital Arts Education United States Steven McIntosh Brooklyn Academy of Music Director of Education and Family Programmes Tuesday, October 22nd 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Funding Animation Documentary Film TV Norway Terje Nilsen Østnorsk filmsenter CEO Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Funding Animation Poland Agnieszka Kazubek Polish Film Institute Festivals & International Projects Manager Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Funding The Netherlands Doreen Boonekamp Netherlands Film Fund CEO
Funding The Netherlands Dany Delvoie Netherlands Film Fund Project coordinator International affairs/Dutch minority co-productions
Funding Documentary TV Digital Arts The Netherlands Kaisa Kriek NPO-fund Secretary Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Funding The Netherlands Gitta Kruisbrink Netherlands Film Fund Secretary
Funding Film The Netherlands Emma O’Hare Creative Europe Desk NL | DutchCulture Programme Manager Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Funding The Netherlands Dorien Pas Netherlands Film Fund Head of New Screen NL - Dutch Representative Eurimages
Funding The Netherlands Frank Peijnenburg Netherlands Film Fund Head of Screen NL
Funding Film The Netherlands Andrea Posthuma Creative Europe Desk NL | DutchCulture Programme Manager MEDIA Monday, October 14th 2019 Saturday, October 26th 2019
Funding The Netherlands Monique Ruinen Netherlands Film Fund Project Manager Talent Development & Film activities
Funding The Netherlands Sabine Terken Netherlands Film Fund Project Coordinator International Department
Funding The Netherlands Signe Zeilich-Jensen Netherlands Film Fund Children's and Family Film Commissioner
Gaming / Apps Documentary Media Literacy Digital Arts Education Switzerland Cassandre Poirier-Simon Myth_n App developer Wednesday, October 23rd 2019 Friday, October 25th 2019
Gaming / Apps The Netherlands Charlie Duran Helden Inc. Founder
Gaming / Apps Animation Documentary Film TV Digital Arts The Netherlands Sara Kolster Sara Kolster Digital Storytelling Saturday, October 19th 2019 Tuesday, October 22nd 2019
Gaming / Apps Digital Arts The Netherlands Aran Koning Sokpop Collective Game Developer Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Gaming / Apps Digital Arts The Netherlands Ruben Naus Sokpop Collective Game Designer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Gaming / Apps The Netherlands Abner Preis Abner Preis Virtual Reality artist
Gaming / Apps Animation Film Digital Arts The Netherlands Tijmen Tio Sokpop Collective Game Designer Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Gaming / Apps Digital Arts The Netherlands Willemijn van Arnhem Viesueel Geweld Owner Viesueel Geweld Monday, October 14th 2019 Friday, October 25th 2019
Gaming / Apps Film Digital Arts The Netherlands Tom van den Boogaart Sokpop Collective Game Designer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Gaming / Apps Animation United Kingdom Jan Meppen In Good Company Head of Games Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Gaming / Apps Animation Digital Arts Education United States Mark Schlichting Noodleworks Founder Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Institute Live-Action Animation Film Czech Republic Barbora Ligasova Czech Film Center / Czech Film Fund Festival Relations - Feature Films Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Institute Film France Vadim Lysikov Eurimages Project Manager - children's films, features Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Institute Documentary Live-Action Film Education Germany Steffi Ebert Martin-Luther-University Halle-Wittenberg Research Assistant Thursday, October 24th 2019 Thursday, October 24th 2019
Institute Live-Action Germany Anne Schultka KIDS Regio Project Manager Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Institute Film Norway Dag Asbjornsen Norwegian Film Institute Head of the International Section Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Institute Film Norway Rune Tellefsen Norwegian Film Institute Manager NFI:LAB Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Institute Animation Documentary Live-Action Media Literacy Film Sweden Jenny Gilbertsson Swedish Film Institute Film Commissioner - Children and Youth Films Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Institute The Netherlands Ido Abram EYE Filmmuseum Deputy Director
Institute Animation Documentary Live-Action Film Education The Netherlands Lisa Linde Nieveld EYE Filmmuseum Manager Documentaries & Short Films Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Institute Live-Action Animation Documentary Media Literacy Film TV Education The Netherlands Tiffany Stormbroek NICAM/ Kijkwijzer Director Wednesday, October 23rd 2019 Thursday, October 24th 2019
Institute Media Literacy Education The Netherlands Florine Wiebenga EYE Filmmuseum Head of Education Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Other Institute Film The Netherlands Anna Pedroli Film Producers Netherlands Interim Director Wednesday, October 16th 2019 Sunday, October 27th 2019
Other Animation Documentary Film Education Belgium Elise Dethier Rekker, animation studio Project manager Sunday, October 20th 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Other Education Belgium Aline Nereaux S.M.A.K. Public Program Wednesday, October 23rd 2019 Thursday, October 24th 2019
Other Animation Germany Sabine Dully Sabine Dully Design & Illustration Creative Director Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Other Digital Arts Education Israel Shuli Gilutz UX Research & Children's Technology Consultant and Speaker Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Other Animation Documentary Live-Action Film TV Israel Sarah Kashani Elrom Perfect Voices Head of Business Development Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Other Film Norway Linda Steinhoff Midgard FILM COMMISSION NORWAY Film Commissionar Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Other Digital Arts Poland Anna Klamczynska Fundacja Cinemania Graphic designer
Other Education Sweden Elza Dunkels Umeå University Assistant professor Wednesday, October 23rd 2019 Friday, October 25th 2019
Other Education The Netherlands Belle Barbé Belle Barbé Owner Thursday, October 24th 2019 Thursday, October 24th 2019
Other Digital Arts The Netherlands Vito Boeckx Post Neon Art Director Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Other Documentary TV Education The Netherlands Evelien Bosch Bosch Producties & Ammehoela Producties Owner Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Other Digital Arts The Netherlands Jim Brady studio jim brady Creative Director Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Other Documentary Film TV The Netherlands Monica Bremer Bremer & De Zwaan Partner
Other Film The Netherlands Eva Hekman Blue Billywig Marketeer Thursday, October 24th 2019 Thursday, October 24th 2019
Other Animation Documentary Live-Action Media Literacy Film TV Education The Netherlands Martijn Huigsloot NICAM/ Kijkwijzer Manager Strategy en Innovation
Other The Netherlands Olivia Lonsdale Olivia Lonsdale Actress
Other The Netherlands Nasim Miradi ROSE Stories Co-founder
Other Digital Arts The Netherlands Jakob Schlötter Studio Pointer artist Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Other Digital Arts The Netherlands Adri Schokker Nou&Herkauw Creative Artist Tuesday, October 15th 2019 Friday, October 25th 2019
Other Live-Action The Netherlands Emmy Sidiras International Film Festival Rotterdam PRO Producer Special Events Monday, October 21st 2019 Saturday, October 26th 2019
Other Education The Netherlands Roel Spits Teacher Spits - Service for Primary School Founder Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Other Animation The Netherlands Eva Stalinski STALINSKI STUDIOS Illustrator
Other Digital Arts The Netherlands Asya Sukhorukova Studio Pointer artist Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Other Documentary Film TV Digital Arts The Netherlands Babet Touw Mevrouw Pol Research & Impact Assistent
Other The Netherlands Jeroen van Mastrigt Freedomlab Creative Director
Other Media Literacy Film TV Digital Arts Education United Kingdom Tessa Trabue Let Toys be Toys Campaigner Wednesday, October 23rd 2019 Saturday, October 26th 2019
Other Media Literacy Digital Arts Education United States Peter Lunenfeld UCLA Professor Monday, October 21st 2019 Monday, October 28th 2019
Post-production Animation Documentary Film TV The Netherlands Fleur Eldik Filmmore Amsterdam Head of Operations Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Post-production Live-Action Film TV Digital Arts Education The Netherlands Remco Mastwijk Filmmore Amsterdam CEO Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Post-production Documentary Film TV The Netherlands Judy Steenman Filmmore Amsterdam Junior colorist Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Press Film Belgium Domenico La Porta Cineuropa Chief Editor Friday, October 18th 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Press The Netherlands Jeroen Dijk FD Mediagroep Finacieel Directeur & bestuurslid
Press Education The Netherlands Josephine Hoogland KRO-NCRV Editor Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Press The Netherlands Ronald Rovers De Filmkrant Hoofdredacteur
Press The Netherlands Henrike Van Gelder Kidsweek Chief Editor
Press Media Literacy The Netherlands Maxime Vries NOS, NOS stories Reporter Thursday, October 24th 2019 Thursday, October 24th 2019
Press Animation Documentary Live-Action Film TV United Kingdom Nicholas Cunningham Nick Cunningham Journalist/editor/publisher Wednesday, October 23rd 2019 Friday, October 25th 2019
Production Directing Animation Czech Republic Filip Pošivač Nutprodukce Director Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Directing Documentary Live-Action Film Turkey Nursen Çetin Koreken DRAMAYAPIM Film Medya Drama Yapım Film Medya Saturday, October 19th 2019 Sunday, October 27th 2019
Production Writing Animation Live-Action Film TV Ireland Lindsay Jane Sedgwick J L Sedgwick Screenwriter, Creator, Creative Consultant Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Writing Film Slovenia Saša Eržen Senca Studio Scriptwriter Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Animation Live-Action Film TV Belgium Karlijn Cruys Mockingbird Productions Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Documentary Live-Action Media Literacy Film TV Digital Arts Education Belgium Mariëlle Dazler De Mensen Editor in Chief / Creative Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Live-Action Film Belgium Bo De Group Menuetto Film Producer Monday, October 21st 2019 Monday, October 21st 2019
Production Animation Belgium Brecht Elslande Animal Tank producer Tuesday, October 22nd 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Animation Film TV Belgium Tom Gestel Fabrique Fantastique Producer - Director Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Belgium Eric Goossens Walking the Dog Co-owner / Producer Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Production Belgium Dries Phlypo A Private View Producer
Production Film Belgium Isabel Serna Playtime Films Producer Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Live-Action Belgium Arielle Sleutel Hamlet Head of Films Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Documentary Film TV Belgium Iva Tkalec Playtime Films Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Belgium Geert Torfs Fabrique Fantastique Producer Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Film TV Belgium Ivy Vanhaecke De Mensen Producer Wednesday, October 23rd 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Film TV Brazil Celia Catunda PinGuim Content Partner-Director Thursday, October 17th 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Film TV Brazil Francisco Mistrorigo PinGuim Content Partner-Director Sunday, October 20th 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Documentary Live-Action Media Literacy TV Education Canada Hoda Elatawi GAPC Entertainment VP & Senior Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation Canada Nancy Florence Savard 10th Ave Productions President and Producer Sunday, October 20th 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation TV Canada Lily Yan Nelvana Head of Brands Monday, October 21st 2019 Saturday, October 26th 2019
Production Documentary China Patrick Carr Mandarin Film Productions Director Sunday, October 20th 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Film China Lu Wang Jiangsu Zhongluda Film and Media Company Ltd. CEO Saturday, October 19th 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Media Literacy Film TV Digital Arts Education Croatia Dalia Alic Amulet Studio Global Strategic Partnerships Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Production Film Croatia Darija Kulenovic Gudan Studio dim Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Live-Action Animation Film TV Czech Republic Peter Badač BFILM.cz producer Sunday, October 20th 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Live-Action Czech Republic Pavla Janouskova Kubeckova Nutprodukce Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation Czech Republic Vladimír Lhoták Fresh Films Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Documentary Film TV Education Czech Republic Jakub Mahler MasterFilm Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Film Czech Republic Tomáš Michálek MasterFilm Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Czech Republic Jiri Mika Progressivefx s.r.o. Producer Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Czech Republic Bára Příkaská Bionaut Producer Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Animation Czech Republic Katerina Safarikova Nutprodukce Production Manager Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Film Denmark Jonas Bagger Zentropa Entertainments 3 Producer Tuesday, October 22nd 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Animation Film TV Digital Arts Finland Pablo Jordi Pikkukala Oy Co-founder / Producer Tuesday, October 22nd 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Live-Action Film TV Finland Ari Matikainen It's Alive Films Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Finland Petteri Pasanen Anima Pictures Entertainment Founder, producer Tuesday, October 22nd 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Film Finland Jani Pösö It's Alive Films Producer, Writer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Film Germany Daniel Ehrenberg Eyrie Entertainment GmbH CEO/Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Live-Action Film TV Germany Lars Emrich movieTALE GmbH Producer & Managing Partner
Production Animation Germany Sonja Ewers Senator Film Köln GmbH Producer
Production Animation TV Germany Meike Fehre ahoifilm Producer & Director
Production Live-Action Documentary Film TV Germany Alexandra Georgi Android Dreams Film Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Film TV Germany Nicole Gerhards NiKo Film Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Live-Action Education Germany Katrin Groendahl Studio.TV.Film Producer
Production Animation Germany Thomas Meyer-Hermann Studio FILM BILDER GmbH Producer / Director Thursday, October 24th 2019 Saturday, October 26th 2019
Production Live-Action Documentary Film Germany Martin Rehbock zischlermann filmproduktion GmbH Producer Tuesday, October 22nd 2019 Saturday, October 26th 2019
Production Live-Action Film TV Germany Nicole Ringhut Belle Epoque Films GmbH Producer & managing director Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Live-Action Film TV Germany Anette Unger Leitwolf Filmproduktion GmbH Owner/Producer Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Film Germany Yvonne Wellie Weydemann Bros. GmbH Producer Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Film Iceland Heather Millard Compass Films Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Iran Asghar Safar Hooran Studio Manager
Production Documentary Live-Action Film TV Ireland Niamh Fagan Lunar Pictures Ltd Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Live-Action TV Ireland Tamsin Lyons Ink and Light Producer / Managing Director Tuesday, October 22nd 2019 Tuesday, October 22nd 2019
Production Film TV Israel Keren Michael Dori Media Paran Head of the feature film label Sunday, October 20th 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Documentary Italy Giulia Amati Blink Blink Prod CEO
Production Documentary Live-Action Film Latvia Inese Boka-Grube Mistrus Media Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation TV Lithuania Gabija Budreckyte Kinomind Films CEO, Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Live-Action Film Luxembourg André Fetzer AMOUR FOU Luxembourg Producer Tuesday, October 22nd 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Animation Luxembourg David Mouraire Doghouse Films CEO Sunday, October 20th 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Animation Luxembourg Pierre Urbain Doghouse Films Producer Sunday, October 20th 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Live-Action Norway Julia Andersen Fjordic Film AS Producer Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation Live-Action Film TV Norway Aurora Bjørnhaug 4 1/2 Film Producer Saturday, October 19th 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Documentary Norway Ingvil Giske Medieoperatørene Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Live-Action TV Norway Marte Hansen Friland Produksjon Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Documentary Film TV Norway Janne Hjeltnes Storyline Studios Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Live-Action Norway Line Klungseth Johansen Helmet Films & Visual Effects Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation Documentary Live-Action Film TV Norway Merete Korsberg Fabelfjord AS Producer Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Norway Marit Krogstad Mikrofilm AS Project Manager
Production Animation Film TV Norway Natalia Malykhina Ulvenfilm AS Producer, director Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Live-Action Animation TV Norway Christian Fredrik Martin Friland Produksjon Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Film Norway Mari Monrad Vistven Medieoperatørene Producer / Managing Director Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation Norway Frank Mosvold Kool Produktion AS Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Norway Elisabeth Opdal Qvisten Animation Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Film TV Norway Nicholas Sando Filmbin AS Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Norway Knut Inge Solbu Fenomen Producer
Production Film TV Norway Ruben Thorkildsen Ape & Bjørn CEO, Producer Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Poland Karolina Barciszewska Animoon Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Live-Action Film Poland Anna Bławut-Mazurkiewicz Aura Films sp. z o. o. Producer Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Production Film Poland Bartek Glinski Aura Films sp. z o. o. Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation TV Poland Robert Jaszczurowski Grupa Smacznego Producer / Co-owner Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Live-Action Poland Krystyna Kantor Shipsboy Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation Poland Dominika Lubańska ITI Neovision S.A. Producer Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Live-Action Film TV Poland Dagmara Piasecka MD4 Sp. z o.o. Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Film Poland Marta Szarzynska Szarobiuro Productions Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Live-Action Film TV Education Poland Joanna Szymanska Shipsboy CEO / producer Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation Russia Kirill Keychenko Paranoid Animation Studio CEO Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Production Film Slovenia Ida Weiss BELA FILM d.o.o. Producer/CEO/General Manager Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Live-Action Film Sweden Petter Lindblad Snowcloud Films AB CEO & Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Live-Action Film TV Sweden Stefan Lindén New Stories AB, Production Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Sweden Christian Ryltenius Slugger Film AB Director Tuesday, October 22nd 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Live-Action Documentary Film TV Sweden Sara Sjöö Snowcloud Films AB Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Switzerland Franziska Meyer Brunner&Meyer Producer Sunday, October 20th 2019 Tuesday, October 22nd 2019
Production Animation Live-Action Film Switzerland Julia Tal 2:1 Film GmbH Writer, Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation Media Literacy Film TV Digital Arts Education Switzerland Ursula Ulmi Ulmi Film Producer, Director Saturday, October 19th 2019 Saturday, October 26th 2019
Production The Netherlands Willem Baptist Tangerine Tree Creative Producer
Production Live-Action The Netherlands Derk Berg NOBS Entertainment BV Owner / Producer Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Production The Netherlands Vera Born Cerutti Film Impact producer
Production Live-Action The Netherlands Burny Bos BosBros President Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Production The Netherlands Nathalie Burg Pupkin Film Creative Producer
Production The Netherlands Willemijn Cerutti Cerutti Film Producer
Production Animation The Netherlands Alex Dowding Submarine Line Producer Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Documentary Film TV Digital Arts The Netherlands Raymond Frenken Film Producers Netherlands Project Manager Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Production Live-Action The Netherlands Erik Glijnis Lemming Film Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Film The Netherlands Chantal Horst Column Film Producer / Managing Director Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation The Netherlands Jolande Junte Phanta Vision Producer Animation Monday, October 14th 2019 Saturday, October 26th 2019
Production Live-Action Film TV Digital Arts The Netherlands Sara Juricic Sara J Productions Producer Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Production The Netherlands Ineke Kanters The Film Kitchen Producent / Managing Director
Production Animation The Netherlands Janneke Kerkhof Submarine Line Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation Documentary Live-Action Film The Netherlands Fleur Knopperts Volya Films Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Live-Action Film The Netherlands Loes Komen Room for Film Producer Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Production The Netherlands Boudewijn Koole Witfilm Director
Production Documentary The Netherlands Nienke Korthof Tangerine Tree Producer Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Production The Netherlands Iris Lammertsma Witfilm Producer
Production Live-Action Animation Film TV The Netherlands Adrienne Liron 3 Minutes West Producer Tuesday, October 22nd 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Production Film The Netherlands Thomas Mataheru Blanc Film Producer
Production Animation Documentary Live-Action Media Literacy Film TV Digital Arts Education The Netherlands Annemarie Mooren Annemarie Mooren Productions Producer/Writer/Director Wednesday, October 16th 2019 Friday, October 25th 2019
Production Live-Action Animation Film TV The Netherlands Koji Nelissen Keplerfilm Producer Thursday, October 24th 2019 Friday, October 25th 2019
Production Documentary Live-Action Film TV The Netherlands Maaike Neve BIND Junior Producer Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Production Film The Netherlands Floor Onrust Family Affair Films Owner / Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production The Netherlands Iris Otten Pupkin Film Producer
Production Film TV Education The Netherlands Rinskje Raap Rinkel Film Head of Projects Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Film TV Education The Netherlands Reinier Selen Rinkel Film Founder / Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation Live-Action Film TV The Netherlands Harro Staverden Phanta Vision Producer Phanta Basta! Wednesday, October 16th 2019 Sunday, October 27th 2019
Production Live-Action Animation Documentary Film The Netherlands Denis Vaslin Volya Films Producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Film The Netherlands Marijn Wigman Nuts & Bolts Film Company, Producer producer Monday, October 21st 2019 Tuesday, October 22nd 2019
Production The Netherlands Joram Willink BIND Filmproducer & Owner
Production Animation Documentary Film TV The Netherlands Max Wolf Halal Film & Photography Producer Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Production Live-Action Documentary Film Turkey Umit Koreken Drama Film Prodüksiyon Producer Saturday, October 19th 2019 Sunday, October 27th 2019
Production Animation United Kingdom Steven Garratt Giggle Media Owner/ Creative Director Tuesday, October 22nd 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Live-Action Film TV United Kingdom Carol Noble Quad Films Screenwriter and director of 'The Bristol Job' Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Production Animation TV Digital Arts Education United Kingdom Juliet Tzabar Plug-in Media Managing Director Wednesday, October 23rd 2019 Friday, October 25th 2019
Production Education United States Meredith Halpern-Ranzer Tinkercast Chief Executive Tinkerer Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Production Live-Action Animation Documentary Film TV United States Donald Lopez Verite Entertainment President Monday, October 21st 2019 Saturday, October 26th 2019
Production Animation United States Shabnam Rezaei Big Bad Boo Studios Co-Founder Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Production Animation Documentary Live-Action Film TV United States Rene Veilleux Verite Entertainment CEO & Co-Founder Monday, October 21st 2019 Saturday, October 26th 2019
Publisher Animation Digital Arts The Netherlands Denise Leeuwen Denise van Leeuwen Owner Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Sales Animation Live-Action Film TV Austria Sasha Wieser Eastwest Filmdistribution Gmbh CEO Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Sales Live-Action Animation Denmark Stine Bomholt-Hansen LevelK Admin & Acquisition Executive Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Sales Animation Film TV Education Denmark Alexandra Cruz Copenhagen Bombay Sales ApS International Sales Consultant Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Sales Film Germany Manola Novelli PLUTO FILM Distribution Network GmbH Head of Sales and Acquisitions Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Sales Animation Germany Thorsten Wegener Studio 100 Media GmbH Director Business Operations Wednesday, October 23rd 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Sales Animation Film Poland Natalia Dabrowska New Europe Film Sales Festivals Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Sales Live-Action Animation Film TV The Netherlands Charlotte Henskens Dutch FilmWorks Director of International Sales Tuesday, October 22nd 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Sales Live-Action Animation Documentary Film The Netherlands Wouter Jansen Some Shorts Owner Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Sales Documentary Live-Action Film TV Education The Netherlands Lorraine Joore Dutch CORE Media Sales Executive Wednesday, October 23rd 2019 Thursday, October 24th 2019
Sales TV The Netherlands Fulko Kuindersma Dutch Features Global Entertainment Acquisition & Marketing Executive Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Sales Live-Action Documentary Film TV Education The Netherlands Mireille Laan Dutch CORE Media Sales Executive
Sales Film The Netherlands Marlene Wickel Jean Mineur Mediavision BV - Bioscoopreclame Managing Director Wednesday, October 16th 2019 Friday, October 25th 2019
Sales Film United Kingdom Xavier Henry-Rashid Film Republic Managing Director Sunday, October 20th 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Theatrical Exhibition Animation Documentary Live-Action Media Literacy Film Digital Arts Education Slovenia Barbara Kelbl Kinodvor Young Audiences and Film Education Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Theatrical Exhibition The Netherlands Josien Buijs Filmhuis Den Haag Head of marketing
Theatrical Exhibition Animation Documentary Live-Action Media Literacy Film Education The Netherlands Leonie Hoeboer Filmhuis Den Haag Education Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Theatrical Exhibition Live-Action The Netherlands Hanneke Hoogen Groninger Forum Programmer Youth and Education Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Theatrical Exhibition Film The Netherlands Pien Houthoff LUX Director Monday, October 14th 2019 Friday, October 18th 2019
Theatrical Exhibition Animation The Netherlands Marike Huizinga EYE Filmmuseum Programmer Friday, October 18th 2019 Sunday, October 27th 2019
Theatrical Exhibition Film The Netherlands Emilie Moolenaar Verkadefabriek Programming & Production Tuesday, October 22nd 2019 Friday, October 25th 2019
Training Film The Netherlands Alice Cubadda ACE Producers Head of Finance and Administration Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Training Live-Action Film TV The Netherlands Maegene Fabias ACE Producers Head of Events Monday, October 14th 2019 Sunday, October 27th 2019
Training Film The Netherlands Al Williams ACE Producers Producer Liaison & Head of Communications Tuesday, October 22nd 2019 Sunday, October 27th 2019
Writing Directing Animation Live-Action Film TV The Netherlands Camiel Schouwenaar Camiel Schouwenaar Writer / Director Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Writing Animation Live-Action Film TV Belgium Bert Lesaffer Animal Tank creative producer / screenwriter Tuesday, October 15th 2019 Wednesday, October 16th 2019
Writing Live-Action Film TV Belgium Ruth Mellaerts Hamlet Director & Screenwriter Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Writing Film China Zihao Wang Anhui Panji TV Station Writer Saturday, October 19th 2019 Thursday, October 24th 2019
Writing Film China Qiaoyi Xin Qiaoyi Xin - Screenwriter & Director Owner Sunday, October 20th 2019 Saturday, October 26th 2019
Writing Film China Yong Zhao Yong Zhao - Producer Owner Sunday, October 20th 2019 Saturday, October 26th 2019
Writing Film Czech Republic Tomáš Pavlíček MasterFilm Writer/Director of 'Don't Drink or Blood' Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Writing Animation Czech Republic Hynek Trojanek Nutprodukce Screenwriter Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Writing Live-Action Film TV Finland Jenny Dahlstrom TACK Films Oy Screenwriter of 'The Hullabaloos' Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Writing Film Germany Susanne Finken Susanne Finken Screenwriter Monday, October 21st 2019 Wednesday, October 23rd 2019
Writing Film TV Iceland Bragi Hinriksson Hreyfimyndasmiðjan ehf Writer, director & producer Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Writing Animation Documentary Live-Action Latvia Līga Gaisa Dansu films Writer of 'iNanny' Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Writing Animation Film TV Norway Endre Lund Eriksen Fabelfjord AS Screenwriter, development producer, director Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Writing Live-Action Norway Torfinn Iversen Fjordic Film AS Writer / Director of 'Uncle Egg - Searching for a Dad' Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Writing Film Norway Arild Tryggestad Filmbin AS Screenwriter Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Writing Film Sweden Malin Holm StellaNova Film Writer of 'Be Careful What You Wish For' Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Writing Film TV Sweden Jessika Jankert Manusfabriken Screenwriter Saturday, October 19th 2019 Tuesday, October 22nd 2019
Writing Sweden Eva Svenstedt Ward Eva Svenstedt Ward Manager Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Writing Animation Live-Action Film TV Education Sweden Janne Vierth Janne VIerth Screenwriter Sunday, October 20th 2019 Friday, October 25th 2019
Writing Animation Film TV Switzerland Nadine Nonn 2:1 Film GmbH Writer of 'EIRA' Sunday, October 20th 2019 Saturday, October 26th 2019
Writing The Netherlands Willem Bosch Willem Bosch Screenwriter
Writing Live-Action Film TV Education The Netherlands Jeanine Cronie Jeanine Cronie Screenwriter Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Writing Live-Action Animation Film TV The Netherlands Tingue Dongelmans Submarine writer Sunday, October 20th 2019 Saturday, October 26th 2019
Writing Film TV The Netherlands Esther Duysker Keplerfilm Screenwriter of 'When Fish Start Flying' Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Writing The Netherlands Stine Jensen HUMAN Creator
Writing The Netherlands Mieke Jong Mieke de Jong Screenwriter
Writing The Netherlands Jolein Laarman Jolein Laarman Screenwriter
Writing The Netherlands Tijs Marle vanmarle & vanmarle Screenwriter
Writing Film TV The Netherlands Saar Ponsioen Saar Ponsioen Screenwriter Monday, October 21st 2019 Thursday, October 24th 2019
Writing Film The Netherlands Emily Reekers Emily Reekers - screenwriter Screenwriter Monday, October 21st 2019 Saturday, October 26th 2019
Writing Animation Live-Action TV The Netherlands Lotte Tabbers Lotte Tabbers Screenwriter Saturday, October 19th 2019 Friday, October 25th 2019
Writing The Netherlands Job Tichelman Rinkel Film Screenwriter of 'Rood'
Writing Live-Action TV Education The Netherlands Laura Voigtmann All Writey Screenwriter/creative producer Monday, October 21st 2019 Friday, October 25th 2019
Other The Netherlands Lynn-Morgan Braaf
Other The Netherlands Gaizka Hehemann Gómez
Other The Netherlands Nicolaas Mol
Other The Netherlands Anna Rosa Plat
Other The Netherlands Iza Assefaw Redda
Other The Netherlands Osman Kerim Sahin
Other: Acting The Netherlands Hassan Slaby Hassan Slaby Actor
Other: Artist The Netherlands Baloji Tshiani Baloji Tshiani Artist, performer
Other: Podcasts The Netherlands Anne Janssens Dag en Nacht Founder
Other: Presenter The Netherlands Sarita Bajnath Sarita Bajnath Presenter
Other: Presenter The Netherlands Sosha Duysker Sosha Duysker Presenter
{{#files}}
{{value}}
{{{inlinePrimaryImageSelector}}}
{{/files}}